Piackeresés helyett csak törvénymódosítás borügyben
A sok értelmezési probléma ellenére is a most zajló jogharmonizáció során az egyeztetés végére mindössze egy stratégiai kérdés maradt. Ez pedig a forgalombahozatali járulék ügye, amelyben még nem sikerült a szakma támogatását megszereznie az előterjesztőknek.
Nem megy le a torkukon
A országos hatáskörű szakmai szervezetek a tagjaik körében a múlt hét folyamán felmérést végeztek, és eszerint: a borászok úgy vélik, elfogadhatatlan a szaktárca javaslata a forgalombahozatali járulék megbontása fix összegű ellenőrzési járulékra – literenként 3,20 forint – és változó marketing járulékra.
Új minőségi kategóriák
Az ágazati szakemberek javasolják a forgalombahozatali járulék megosztását az új minősítési kategóriák szerint. A járulék befizetése 2009. augusztus 1-től legyen az új megjelölési kategóriánként differenciált. Azaz a földrajzi jelzés nélküli és oltalom alatt álló földrajzi jelzésű – asztali, tájbor – kategória esetén literenként 5 forint. Az oltalom alatt álló eredetmegjelölésű – vagyis a minőségi és eredetvédett bor – kategória esetén pedig literenként 10 forint.
A szakma felülírható?
A HNT-nél úgy vélik: néhány napon belül törvénytervezet előterjesztésekor kiderülhet, hogy az agrártárca erőből felülírja-e a szakma igényeit, vagy visszatér a reform korábbi szakasza során sikeres konstruktív együttműködés taktikájához. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) ugyanis eddig nem volt hajlandó eltérni saját ötletétől, mely alapján már a beszedéskor elkülönítené a minőségellenőrzésre fordítandó járulékrészt és ezt literenkénti 3,20 forintos szinten be is kerülhetne a törvény módosításába. A szőlész-borász szakma viszont a korábbinál igazságosabb, a befizetők teherviselő képességével arányosabb rendszerre tett javaslatot – tartalmazza a HNT közleménye.
Utolsó kapcsolódó hírek:
►Nem értenek egyet a borászok az EU rozé terveivel►Borban fizetne a termelőknek az Integrált Borgazdaság ►Varga Pincészet: „A stabil 305 forintos euró is jobb lenne” ►Idén piacra kerülhet a Pannon régió bora ►Minőségvédett eredetűek a tihanyi borok ►Magyarország csak a minőségi borral lehet versenyképes ►Több termést várnak a Pannonhalmi Borvidéken ►Nő a világ borfogyasztása ►Csökkenő borfogyasztást vár a Varga Pincészet ►Dinamikusan nő a román borpiac
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.