Keresett a biomassza erőművekben keletkező fahamu
Péterffy Attila beszámolt arról, hogy a kapcsolt hő- és villamosenergiát előállító, 31 ezer pécsi lakás és mintegy 400 nagyfogyasztó távhőellátását biztosító Pannon Hőerőmű biomassza blokkja évente összesen 400 ezer tonna tűzifát, fűrészport és fahulladékot használ fel, melynek során melléktermékként 4-5 ezer tonna fahamu keletkezik.
Ma már bíznak benne a gazdák
Hozzátette: amíg a biomassza blokk öt évvel ezelőtti indulásakor még győzködni kellett a gazdákat, az egyébként évszázadok óta talajjavításra használt természetes, mikroelemekben, elsősorban káliumban és foszforban gazdag fahamu előnyeiről, ma a teljes mennyiséget megvásárolják a környékbeli termelők. Igaz, a cég csak jelképes összeget, néhány száz forintot kér tonnájáért. A vezérigazgató kitért rá, hogy amennyiben a vállalat folytatja biomassza programját és újabb, immár energianövényekkel működő blokkokat épít Pécsett, a beszállítói szerződéseket már eleve úgy kötik majd, hogy a beszállítók a hozott energianövény mennyiségének megfelelő hamut visszfuvarban szállítsák el, így biztosítható a recirkuláció, a talajerő pótlása.
Még nincs döntés az új beruházásról
Péterffy Attila hangsúlyozta ugyanakkor: a Pannonpower francia tulajdonosai még nem döntöttek arról az évekkel ezelőtt megfogalmazott elképzelésről, hogy 2012-ig 33 milliárd forintból akár két új, szalmával és energianáddal üzemelő dán, továbbá egy energianyárral üzemelő, finn technológiájú blokkot építenének. Bár a cég rendelkezik a szükséges engedélyekkel, és a gáz árának emelkedése, s a gázellátás bizonytalansága miatt a biomassza hosszú távon kifizetődik, a kivitelezést nehezítheti a gazdasági és pénzügyi válság következményeként fellépett forráshiány.
Hosszú távú együttműködés Péccsel
Péterffy Attila szerint a jelenlegi gazdasági helyzetben nem lehet kijelenteni, hogy mindkét beruházás megvalósul, de a szalmatüzelésű blokk beindítására mindenképpen jók az esélyek. Különösen annak tükrében, hogy Pécs önkormányzatával tavaly sikerült hosszú távú, 2030-ig szóló hőszolgáltatási szerződést kötni, amely nemcsak a távhőárakra lesz kedvező hatással, hanem szavatolja a Dalkia csoporthoz tartozó Pannonpower biomassza fejlesztéseinek megtérülését is.
Ezer embernek adnak munkát
A vezérigazgató szólt arról, hogy az első új blokk fűtéséhez évente 3 ezer hektárnyi energianádra, és 40 ezer hektárnyi szalmára van szükség, e mennyiség több mint a felének termelésére és leszállítására már szerződést kötöttek környékbeli gazdákkal. Úgy vélte: a megállapodások a régió- és a vidékfejlesztés szempontjából is nagy jelentőséggel bírnak, hiszen ezer embernek adnak munkát, ráadásul 70 millió forint iparűzési adó és 45 millió forint személyi jövedelemadó bevételt generálnak.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.