A várható fejlesztésekről tárgyalt a Magyar-Osztrák Vízügyi Bizottság

Megtartotta 57. ülésszakát a Magyar-Osztrák Vízügyi Bizottság május 15-16-án, Győrben.

Az ülésen Kovács Péter, a Vidékfejlesztési Minisztérium vízügyért felelős helyettes államtitkára és Schimon Wilfried, az Osztrák a Szövetségi Mezőgazdasági és Erdészeti, Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztérium szekcióvezetője, mint kormánymeghatalmazottak írták alá a jegyzőkönyvet, amely jóváhagyja az elmúlt évben elvégzett feladatokat, illetve megfogalmazza a következő esztendő feladatait.
A magyar és osztrák vízügyi szakemberek évek óta egyeztetik a vízgazdálkodási kérdéseket a határtérségben. A határt metsző és a határon átnyúló közös érdekeltségű vízfolyások esetében egyeztetett módon, a bizottság által előzetesen elfogadott költségfelosztás alapján végzik a fenntartási munkákat, közösen értékelik a víztestek állapotát, és a hatóságok kölcsönösen bevonják egymást a határtérséget érintő vízjogi engedélyezési folyamatokba. Az elmúlt években a rendszeres egyeztetések mellett számos jelentős közös projekt indult a vízügyi igazgatóságok és a szomszédos tartományi hivatalok gondozásában.

2011-ben elkészült a Rábán a közös árvízi riasztó rendszer, a ProRaab, amely elősegíti az árvízvédekezésre való felkészülést. 2013 tavaszán befejeződött a szentgotthárdi duzzasztó rekonstrukciója, amely az OPENWEHR projekt egyik elemeként a folyó ökológiai állapotát javítja. Szintén közös eredménye a bizottság munkájának, hogy 2011-ben 10 cm-rel megemelték a Fertő tó szabályozási szintjét. Így az elmúlt évek száraz időszakában is az átlagnál magasabb vízszint volt a magyar-osztrák határon fekvő tavunkban. A vízügyi szakemberek ebben a térségben is jelentős projekten dolgoznak: készül a Fertő Stratégia, amelyben tudományos szakemberek a tó térségének vízgazdálkodással összefüggő jövőbeni feladatait határozzák meg.

A sikeresen befejezett projektek mellett a szakértők a következő évben összegyűjtik azokat a projektötleteket, amelyeket 2014-2020 között Európai Uniós támogatással kívánnak megvalósítani. Ezzel lehetővé válik, hogy a következő Európai Uniós költségvetési időszak kezdetére konkrét javaslatok álljanak rendelkezésre.

Az ülésen szakértőként részt vett Németh József, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és Gaál Róbert, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója, valamint Bencsics Attila, a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség igazgatója is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.