Az AGRYA a Nemzeti Együttműködés Programjáról

Erről Mikula Lajos, az AGRYA elnöke tájékoztatta az AGRARHASZON.HU-t. Az AGRYA szerint a magyar vidéken a gazdák és köztük a fiatal gazdák szerepe jóval túlmutat az egyszerű mezőgazdasági termelésen. A gazdáknak komoly felelőssége van abban, hogy milyen minőségű élelmiszer kerül a fogyasztók asztalára, hogy meg tudjuk-e őrizni a természeti erőforrásainkat a jövő generációinak. Legalább ilyen fontosságú a gazdák helyi társadalomban betöltött szerepe hagyományos vidéki tevékenységet végző vállalkozóként, munkaadóként. A családi gazdálkodói réteg helyzetének megerősítésével a falusi közösségek is megerősödhetnek és ezzel meg tudjuk őrizni kultúránk, hagyományaink egy részét.

Megélhetést hosszú távon

Az előbbiek miatt a fiatal gazdák nagy jelentőségűnek érzik, hogy a mezőgazdaságot perspektivikus, a gazdáknak hosszú távon megélhetést biztosító ágazatként kezeli a Program. A világos víziók, a jövőkép ugyanis elengedhetetlen a magyar mezőgazdaság megújulásához, a generációváltáshoz. Külön szeretnénk kiemelni, hogy a generáció váltás ügyét az előbbiektől eltérően nem egyszerűen támogatás politikai kérdésként kezeli a Program. Támogatják azt a megközelítést, miszerint egy erős, jövedelem biztonságot adó magyar mezőgazdaságban megtalálja helyét a fiatal generáció és ehhez csak egy eszköz a vidékfejlesztési támogatás.

Ki ért el jelentős növekedést?

A fiatal gazdák hangsúlyozzák, hogy az EU csatlakozás óta jelentős növekedést csak a kisebb és közepes méretű családi gazdaságok tudtak elérni. Az EU területalapú támogatásokra vonatkozó statisztikai adatai szerint a birtok koncentráció nyertesei egyértelműen a családi gazdaságok voltak és nem a több ezer hektárt művelő társas vállalkozások. Ez a növekedés annak ellenére következett be, hogy az elmúlt időszak kormányzatai idején egyáltalán nem volt kiemelten, célzottan támogatott a családi gazdálkodói réteg. Ez is jól mutatja, hogy mekkora erő van a családi gazdálkodásban, az önálló és felelős gazdákban. A fiatal gazdák támogatását célzó intézkedés kétszeri meghirdetésének tapasztalataiból látható, hogy milyen tartalékok vannak, lehetnek a fiatal gazdálkodói rétegben. A kétszeri meghirdetésre összességében közel 9.000 fiatal adta be a támogatási kérelmét, akiknek egyharmada támogatásban is részesült. A támogatási forma sikere, népszerűsége miatt az AGRYA azt kéri a leendő agrárkormányzattól, hogy a későbbiekben felszabaduló vidékfejlesztési források egy részét újra a fiatal gazdák támogatására használja majd fel. Ezzel az intézkedéssel is bátoríthatók a fialok, hogy jövőjüket, egzisztenciájukat a mezőgazdaságban találják meg.

Magyar táj, magyar ecsettel

A Program külön foglalkozik a magyar termékekkel, azok hazai piaci pozícióival. A fiatal gazdák meglátása szerint jó pár ágazat (például állattenyésztés, kertészet) számára az élelmiszer fogyasztáson belül a hazai előállítású élelmiszerek arányának növelése lehet az egyik kitörési pont a jelenlegi nehéz helyzetből. E mellett a hazai élelmiszeripar helyzetét is nagyban befolyásolja, hogy hol készülnek azok a termékek, amelyeket a magyar fogyasztók megvásárolnak. A helyi, közvetlen termékértékesítés támogatása segítheti a családi gazdaságok helyzetének stabilizálását. Reményeink szerint már rövid távon jóval nagyobb számban kapcsolódhatnak be a gazdák a helyi, térségi élelmiszer piacba.

Visszaszorítani a bürokráciát

A gazdák számára talán az egyik legfontosabb eleme a Programnak a bürokrácia visszaszorítása, az ügyfél központú, egyszerű, valóban szolgáltató közigazgatási rendszer megteremtése. Mindkét, a gazdák tevékenységét, napi működését alapjaiban meghatározó agrár közigazgatási szervezet – Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) és a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) – tevékenysége megérett a felülvizsgálatra – vélik a fiatal gazdák. Bíznak benne, hogy az MgSzH a jövőben nagyobb sikereket ér majd el a silány minőségű élelmiszerek kiszűrésében, erősítve ezzel a magyar termékek piaci pozícióit.

Kritika az MVH-nak

Az MVH működési zavarai mára már elérték azt a pontot, amelyek komolyan befolyásolják az egyes gazdaságok fejlesztését, a versenyképességünk erősítését – hívja fel a figyelmet az AGRYA. A fiatal gazdák szerint szinte nincs olyan támogatási forma, amelyet sikerülne ésszerű határidőn belül lezárni, a támogatási kérelmeket elbírálni. Ezek a késlekedések nem egy esetben a tervezett beruházások elmaradásához, jelentős csúszásához vezetnek. Az MVH ellenőrzési rendszere nem ritkán öncélú, túlbuzgó, túl akarja teljesíteni az EU jogszabályokban rögzített kereteket. Az új MVH-nak meg kellene találni azt az egyensúlyi pontot, ahol már megfelel a minimális EU elvárásoknak de még nem tesz felesleges adminisztratív terheket a gazdákra. A fiatal gazdák szerint ehhez teljes szemléletbeli, gondolkodásbeli váltás szükséges az MVH irányításában.

Vélemény, hozzászólás?