Idő- és hitelszűkében a nemzeti dohányboltok

A maximális hitelkeret érdekli az új trafikosok többségét – derül ki az OTP Bank gyorselemzéséből.

Az új trafikok beindításához, az üzlethelyiségek kialakításához, az induló árukészlet beszerzéséhez több millió forintra van szükségük az üzemeltetőknek, amelyet az érintettek többsége hitelből tervez finanszírozni – derül ki az OTP Bank mikro- és kisvállalati üzletágának helyzetelemzéséből. Rövid idő alatt eddig több száz koncesszió nyertese érdeklődött az OTP által speciálisan a nemzeti dohányboltok üzemeltetői számára kidolgozott hitelkonstrukció iránt.

Több szempontból sincsenek könnyű helyzetben a július elsejétől induló nemzeti dohányboltok koncessziót elnyerő üzemeltetői, akiknek listáját április 23-án hirdette ki a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. Ugyan a koncessziót magánszemélyként lehetett elnyerni húsz évre, ám a trafikot egyéni vállalkozóként vagy betéti társaság beltagjaként elnyert koncesszióval lehet üzemeltetni, így a nyertesekre július elsejéig sok feladat vár: új cég alapítása vagy az egyéni vállalkozói engedély kiváltása (illetve a meglévő vállalkozás átalakítása), bankszámla nyitása, és mindez bejelentése a cégbíróságon, az adóhatóságnál és a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-nél is.

Az eddigi tapasztalatok alapján sok az átszerződő ügyfél, aki kifejezetten a trafikosoknak kidolgozott számlakonstrukció miatt érkezik, az érdeklődők fele már az új cégének nyitja a számlát, 40 százalékuk pedig még csak most tart a cégalapításnál − derül ki az OTP Bank mikro- és kisvállalati üzletágának helyzetelemzéséből. Emellett a trafikosoknak július elsejéig be kell fejezniük az üzlethelyiség kialakítását, a szükséges berendezések, például a pénztárgép és az induló árukészlet beszerzését. Az eddig az OTP-hez fordult trafikosok többsége már rendelkezik üzlethelyiséggel, amelyet viszont még át kell alakítani, és egyelőre még nincs információjuk arról, hogy a dohány-nagykereskedőktől milyen feltételekkel szerezhetik majd be az árukészletet.

Az érdeklődők azzal is tisztában vannak, hogy nagyon szorítja őket az idő és többségük azt is tudja, hogy az indulást mindenképpen hitelből szeretné finanszírozni, aminek lebonyolításához szintén idő kell. Ezzel magyarázható, hogy az eredményhirdetés óta eltelt két hétben máris több száz érdeklődés futott be az OTP-hez, amely elsőként kínált a piacon speciális hitelkonstrukciót az új trafikosoknak. „Az érdeklődők többsége a koncessziónkénti maximális 5 millió forintos hitelkeretben gondolkodik, emellett a legtöbben a POS-terminál és az új bankszámla-konstrukció iránt érdeklődtek, illetve sok nyertes tett fel kérdéseket a pénztárgépek lízingelési lehetőségével kapcsolatban” – fejti ki Csonka Tibor, az OTP Bank MKV üzletágának ügyvezető igazgatója.

Az OTP Bank új, kifejezetten induló trafikok számára kialakított folyószámlahitel-konstrukciója számos olyan elemet tartalmaz, amely könnyítést nyújt az új vállalkozások részére. Mivel a döntően a dohánytermékek kiskereskedelmi tevékenységére megalakult vállalkozói kör sem lezárt éves gazdálkodási adatokkal, sem számlaforgalommal nem rendelkezik, így ezeket az igényléskor nem is várják el. A folyószámlahitel rugalmas hitel-igénybevételi lehetőséget biztosít, szabad felhasználású és hitelkamatot csak az igénybe vett összeg után kell fizetni. A konstrukciót az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány kezességvállalása mellett vehetik igénybe a trafiktulajdonosok, elnyert koncessziónként maximum 5 millió forint összegben.

Az OTP Bank a dohányboltok elindulását és azok beüzemelését kedvezményes számlavezetéssel is támogatja: a dohány-kiskereskedelemmel foglalkozó ügyfeleknek a számlanyitást követően hat hónapig nem számítják fel számlavezetési havi díjat. A határidő szorításában arra is lehetőség van, hogy a speciális hitelkonstrukcióról és az egyéb szükséges banki szolgáltatásokról a vállalkozás helyén vagy az üzemeltetők lakhelyén kapjanak személyes tájékoztatást az ügyfelek az OTP tanácsadóitól.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.