Kitolja a kormány a kárenyhítési befizetési határidőt

Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter elmondta: a kárenyhítési alap felülről nyitott, azaz attól függően lehet feltölteni, hogy mekkora a kár. A vis maior bejelentéseket pedig az eddigieknél egyszerűbb lesz megtenni a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) felé. A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) az árvízkárosultak  megsegítésére azonnali segélyakciót szervez – hívta fel a figyelmet a tárcavezető. A pénzbeli adományokat egy a tárca számára a Magyar Államkincstár által nyitott, elkülönített számlára lehet utalni, de természetben is lehet adakozni (a segélyakcióról részletek a VM honlapján találhatók).       

Egymilliárd euró az EU-tól

„Az Európai Unió szolidaritási alapjában 1 milliárd euró áll rendelkezésre az állami tulajdonban keletkezett károk enyhítésére. A visegrádi országok minisztereivel megállapodtunk abban, hogy összehangoljuk a lépéseinket és benyújtjuk a kárigényünket az alaphoz”- mondta Fazekas Sándor. Az árvízzel kapcsolatos legfontosabb hosszabb távú további intézkedések közé sorolta a miniszter, hogy új kárenyhítési rendszert kell kidolgozni. Az árvízvédelem kapcsán nem szerencsés például – mondta -, hogy egy árvizes területen sok földtulajdonos van. Egy olyan egységes koncepciót készítenek el, ami minden érintettnek megfelel majd – ígérte.
   
Növénykár

Magyarországon 164 ezer hektár termőföld van belvíz alatt, 22 ezer hektár pedig árvízzel borított – mondta a vidékfejlesztési miniszter. Az őszi búza országos vetésterületének 5,3 százaléka, 55 ezer hektár, az őszi káposztarepce 7,1 százaléka, 19 ezer hektár, a napraforgó 4,1 százaléka, 22 ezer hektár, míg a kukorica 2 százaléka, 24 ezer hektár van víz alatt. Az is nagyon-nagy gond, hogy sok helyen az időjárás miatt vetni sem tudtak a gazdák, ugyanakkor a vízkárral nem érintett állományokban nem történt meg a kártevők elleni védelem, ez meg fog látszani a termésátlagokon is – hívta fel a figyelmet a miniszter.

Állatkár

Eddig 131 ezer ezer baromfit kellett levágni az ár-és belvíz sújtotta megyékben, továbbá 70 sertés, 51 szarvasmarha, 620 juh hullott el a gazdasági haszonállatok közül – mondta a szaktárca vezetője. A viharoknak eddig az éves fakitermelés csaknem 10 százaléka, mintegy félmillió köbméter fa esett áldozatul, ez milliárdos nagyságrendű kár – tette hozzá. Amikor a kárfelmérés megtörténik – remélhetőleg még ezen a héten – Fazekas Sándor tervei szerint sajtótájékoztató keretében ismerteti majd a pontos számokat, a részletes terveket és lehetőségeket.

Vélemény, hozzászólás?