Májusban induló EMVA támogatások

Az EMVA keretében meghirdetett Kertészeti ültetvények korszerűsítése, korszerű ültetvények telepítése jogcímre 2010-ben a támogatási kérelmek benyújtásának határideje május 1-től május 31-ig tart. Az intézkedés célja ültetvények telepítésével, meglévő ültetvények korszerűsítésével, a fajtaszerkezet javításával a piaci igényekhez alkalmazkodni tudó hatékony és minőségi követelményeknek megfelelő gazdálkodás hátterének megteremtése. A vissza nem térítendő támogatás igénybe vehető a vonatkozó, 35/2010. számú FVM rendeletben felsoroltak szerint. Támogatásban az az ügyfél részesülhet, aki a rendeletben felsorolt támogatási feltételeknek megfelel.

A támogatás évente, ügyfelenként legfeljebb 100 millió

A 2008-as benyújtási időszakban 139 darab támogatási kérelmet nyújtottak be az MVH-hoz – még az előző, 75/2007. FVM rendelet alapján -, ebből 112 bizonyult támogathatónak, ezekre közel 2 milliárd forint forrást különített el az MVH. 2009-ben 49 darab kifizetési kérelem érkezett, ezek feldolgozása jelenleg is folyik. A támogatás összege évente és ügyfelenként legfeljebb 100 millió forint lehet. A rendelet alapján a támogatásban részesülő területekre a kötelező termesztésben tartásig a jogcím keretében egy alkalommal vehető igénybe támogatás. A kertészeti ültetvény támogatási kérelmeket az MVH által rendszeresített formanyomtatványon, postai úton lehet benyújtani a lakóhely/székhely szerint illetékes Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) Erdészeti Igazgatósága területi szervéhez.

Hektáronként 1050 euro a gyepre és fatelepítésre

A második támogatásra a 46/2009-es számú FVM rendelet alapján van lehetőség. Eszerint az agrár-erdészeti rendszerek mezőgazdasági földterületeken történő első létrehozásához egyszeri, területalapú, vissza nem térítendő támogatás vehető igénybe. A támogatás mezőgazdasági parcellánkénti összege: gyep-, és fatelepítés együttes kivitelezése esetén 1050 euro/hektár, meglévő gyep esetén kizárólag fatelepítésre 740 euró/hektárnak megfelelő forintösszeg. A fás legelő, szántó művelési ág esetén gyep- és fatelepítés együttes kivitelezésével, meglévő gyep esetén, kizárólag fatelepítéssel hozható létre. Ennek kapcsán idén május 1-jén második alkalommal indul támogatási kérelem beadási időszak. Tavaly 48 darab kérelem érkezett, ebből 32 kérelemre összesen több, mint 150 millió forintot csoportosított át az MVH. A kifizetési kérelmek beadásának első üteme ebben az évben indul az egységes kérelemhez kapcsolódóan.

Ki és milyen terület támogatható így?

A kérelmező abban az esetben jogosult a támogatás igénybe vételére, amennyiben a támogatási kérelem benyújtásakor igazolja, hogy a támogatható területeken földhasználati joggal rendelkezik, valamint fásítási tervét felsőfokú erdészeti szakirányú végzettséggel rendelkező erdészeti szakszemélyzet készítette. Az a földterület támogatható, amely az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból (EMGA) finanszírozott egységes támogatás igénybevételével kapcsolatos jogszabály alapján a MePAR-ban támogathatónak minősített terület, illetve annak mérete eléri az 1 hektárt, az intézkedésbe bevont mezőgazdasági parcella területe pedig a 0,3 hektárt. A támogatásra jogosult a támogatási kérelem benyújtását megelőzően nem kezdheti meg a telepítést, viszont köteles a fák, valamint a gyep telepítését legkésőbb a támogatási határozat jogerőre emelkedését követő második év május 15-éig megvalósítani. A rendelet mellékletében megtalálható, hogy mely fafajok telepíthetőek, milyen szaporítóanyag használható, hektáronként hány fa telepíthető. Gyeptelepítéshez legalább négy fajból álló fű magkeveréket kell használni, amelyben a négy fajból egynek pillangós növénynek kell lennie. A támogatás folyósításának feltétele a rendeletben előírt földhasználati előírások betartása. Az agrár-erdészeti rendszerekkel kapcsolatos támogatási kérelmet az MVH nevében eljáró, az érintett földterület szerint illetékes MgSzH erdészeti igazgatóságához, az MVH által rendszeresített formanyomtatványon, postai úton kell benyújtani.

Erdősítésre eddig 1,6 milliárdot fizetett ki az MVH

A harmadik támogatás, a szintén EMVA forrású, Mezőgazdasági területek erdősítése jogcím célja a mezőgazdasági szerkezet-átalakítás elősegítése, az ország erdőterületének növelése, a vidéki térségek természeti-, és táji örökségének fenntartása, a lakosság életkörülményeinek, valamint a vidéki foglalkoztatottsági viszonyok javítása és közérdekű védelmi funkciójának fejlesztése. A múlt évben 599 darab támogatási kérelem érkezett erre a jogcímre, ebből 544 darabra csaknem 4 milliárd forintot különített el az MVH. Ez az összeg az azóta lefolytatott keresztellenőrzések miatt – a jövedelempótló résztámogatások vonatkozásában – még nőhet. Az 1362 darab beérkezett kifizetési kérelemből 1100-ra 1,6 milliárd forint támogatást fizetett ki eddig az MVH. A támogatás vissza nem térítendő és a következő célokra lehet igénybe venni: erdőtelepítés és kiegészítendő intézkedések létesítése (mezőgazdasági művelésű területek erdősítése és szükség esetén az ezt kiegészítő, a létesítéssel együtt megvalósítandó többletköltséggel járó munkák); a telepítés ápolása és pótlása; jövedelempótló támogatás az erdősített területek után (fafajtól függően), legfeljebb 15 évig a jövedelem-kiesés fedezésére. Azokat a tevékenységeket, melyekre nem igényelhető támogatás, a 88/2007-es FVM rendelet tartalmazza.

További jogosultsági feltételek

A jogosultság további fontos feltételei, hogy a terület a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszerben (MePAR) támogatható mezőgazdasági terület legyen és legalább a támogatási kérelem benyújtásának évében, vagy az azt közvetlenül megelőző egy évben mezőgazdasági művelés alatt állt. A pályázónak továbbá rendelkeznie kell az erdészeti hatóság által határozatban jóváhagyott, a támogatásra jogosult nevére szóló erdőtelepítési engedéllyel, és köteles az első kivitelt az engedélyben szereplő erdősítési technológia betartásával végezni, beleértve az ápolások és pótlások elvégzését is. A legkisebb támogatható területnagyság a koronavetülettel fedett 1 hektár, kivéve, ha már meglévő erdőterülethez csatlakozik, ebben az esetben 0,3 hektár. Az erdősítési támogatási kérelmet az MVH nevében eljáró, az erdőrészlet szerint illetékes MgSzH erdészeti igazgatóságához, az MVH által rendszeresített formanyomtatványon, postai úton kell benyújtani. Egy kérelmező egy benyújtási időszakban csak egy támogatási kérelmet nyújthat be erdészeti igazgatóságonként, a további beérkező kérelmeket elutasítják. A támogatási kérelem benyújtásának időszaka minden évben május 1-től június 30-ig tart. A támogatási kérelmek bírálata – tervezett erdőrészletenként – pontozás alapján elvégzett rangsorolás alapján történik, a pontrendszert a vonatkozó rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.