Nincs EU-alku a génkezelt növények ügyében
Jean-Louis Borloo (képünkön) francia miniszter úgy nyilatkozott, hogy addig nem kívánja támogatását adni a javaslatokhoz, amíg az uniós szervek nem végzik el az ilyen típusú termékek engedélyezési rendszerének teljes felülvizsgálatát. Emlékeztetett ara, hogy ezt a felülvizsgálatot valamennyi tagállam közösen kérte másfél évvel ezelőtt, és úgy vélte, a most megismert terv nem elégíti ki ezt az igényt. A tanácskozáson Fazekas Sándor magyar vidékfejlesztési miniszter – a francia miniszter felvetéséhez kapcsolódva – elmondta, hogy a genetikailag módosított szervezetek (GMO-k) uniós engedélyezése körül továbbra is súlyos aggályok merülnek fel.
Magyarországról jött két ember…
Magyarország azt kérte az Európai Bizottságtól, hogy amíg a kockázatértékelés nem válik körültekintőbbé, addig az EU ne engedélyezze újabb génmódosított fajták köztermesztését. A tárca közleménye szerint a miniszter hangsúlyozta azt is: GMO-mentességét Magyarország a jövőben is fenn kívánja tartani. A spanyol szakminiszter, Elena Espinosa leszögezte, hogy országa ellenzi a terveket, mert az visszalépést jelentene az uniós együttműködésben. Spanyolország soha nem támogatta a renacionalizálási törekvéseket az unión belül – tette hozzá a félévben a miniszteri tanács soros elnökségét is ellátó illetékes. Az Európai Bizottság hivatalosan csak a jövő hónapban terjeszti elő a témába vágó javaslatait, de annak főbb elemeit a tagországokkal már ismertette és a sajtónak is kiszivárogtatta. Az elképzelés lényege, hogy az Európai Unió tagországai a jövőben nemzeti hatáskörben dönthessenek arról, engedélyezik-e a génkezelt növények termesztését területükön vagy sem. Jelenleg az EU-ban elméletileg uniós szinten engedélyezett az ilyen növények termesztése, és a tagországok csak tudományosan igazolt egészségügyi vagy környezetvédelmi érvekre hivatkozva tilthatják azt. Több tagállam azonban, köztük Magyarország is, elsősorban tudományos aggodalmak miatt heves ellenzője a génkezelt termékeknek (GM), így az említett lehetőséggel élve nemzeti tilalmi záradékokat tart érvényben.
Bonyolult rendszer
Ezek az országok ráadásul – részben a bonyolult uniós döntéshozási rendszer miatt – nehezítették a GM-növények használatát más tagállamokban is. A témáról folytatott szavazásokon ezért az utóbbi években rendre patthelyzet alakult ki az EU-tagok között. Ez utóbbi a fő oka annak, hogy a brüsszeli bizottság – egy holland kezdeményezést továbbfejlesztve – a tagállami engedélyezés pártjára állt. A testület még a hivatalos javaslat elkészítése előtt konzultálni kívánt arról a tagországok környezetvédelmi minisztereivel. A júliusban kiadandó hivatalos előterjesztést majd a tagországok kormányait képviselő tanács mellett az Európai Parlamentben is meg kell vitatni. A Vidékfejlesztési Minisztérium közleménye szerint a tanácskozáson Magyarország szorosabb európai együttműködést szorgalmazott az árvízvédelem és a vízgazdálkodás terén. Az uniós miniszterek politikai nyilatkozatot fogadtak el az aszály és szárazság elleni küzdelemről, valamint tárgyaltak a számos tagállamot sújtó árvízi helyzetről, és a kapcsolódó uniós szolidaritási intézkedésekről. Az EU Szolidaritási Alapja évi egymilliárd eurós keretből segíthet a bajba jutott országoknak.
Mit mondott Fazekas?
A magyar miniszter elmondta, hogy a 2011 első félévi magyar EU-elnökség egyik prioritása lesz a vízpolitika, és ezen belül az extrém vízügyi jelenségek és a klímaváltozás hatásainak kezelése. Az aktuális árvízi helyzetről a Visegrádi Négyek miniszterei külön eszmecserét folytattak. A miniszteri találkozón a biológiailag lebomló hulladékok kezelése ügyében Fazekas Sándor elmondta, hogy a környezetbarát hulladékgazdálkodás jelentős környezetvédelmi és gazdasági előnyökkel járhat, jelentős kiaknázatlan lehetőségeket rejt magában. Emlékeztetett, hogy a spanyol-belga-magyar elnökségi trió tagjaként, a trió programjában deklaráltak szerint Magyarország fontosnak tartja a biohulladék-kezelés ügyének előmozdítását. Fazekas Sándor Luxembourgban rövid, kétoldalú megbeszélést folytatott Connie Hedegaard-dal, az Európai Bizottság klímapolitikáért felelős tagjával. A klímaügyi biztos elfogadta a magyar miniszter meghívását, és várhatóan az idén ősszel Budapestre látogat.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.