Történelmi csúcson az amerikai sertéshúsexport

upRekordszintre nőtt az Egyesült Államok sertéshús kivitele annak a hatására, hogy a vásárlók növelik tartalékaikat az Ázsia több országába pusztító sertésvész miatt.

Az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) adatai szerint a múlt hónapban az Egyesült Államok 351 ezer tonna sertéshúst adott el külföldön. Ennek egy jelentős részét, 152 ezer 600 tonnát Kína importálta, ami rekordmennyiség. Az amerikai sertéshús tradicionálisan legnagyobb vásárlója Mexikó, amely a múlt héten szintén rekordmennyisége, 132 ezer 400 tonnát importált, ami csaknem a duplája a 2014 közepén beállított eddigi csúcsnak. A múlt héten jelentősen növelte amerikai sertéshús importját Japán is.

A napokban hozták nyilvánosságra, hogy Kínában jelentősen, 17,2 százalékkal, 31,81 millió tonnára apadt a sertéshústermelés az első kilenc hónapban, elsősorban az országban tavaly megjelent sertéspestis miatt, amiért jelentős kényszervágást kellett végrehajtani. Kína rendelkezik a világ sertésállományának csaknem a felével, valamint Kína a világ legnagyobb sertéshús előállítója és fogyasztója is. Kínában a sertésállomány éves összevetésben 28,5 százalékkal, 306,75 millió egyedre zuhant szeptember végén. A sertésállomány ezzel már a 11. egymást követő hónapban zsugorodott.

A csökkenő sertésállomány és sertéshústermelés miatt az ázsiai országban jelentősen emelkedett a húsféleség ára. Az október 2-án zárult héten egy kilogramm sertéshús kiskereskedelmi átlagára 43,4 jüan (1822 forint) volt, 84 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Kínában az első sertéspestissel fertőzött állományt tavaly augusztus elején fedezték fel.

Ázsiában először 2017 márciusában bukkant fel a betegség, mégpedig a Kínával szomszédos Szibériában. Az először Afrikában csaknem száz éve felfedezett betegség szinte kivétel nélkül halálos kimenetelű az állatok – Európában a sertések és a vaddisznók – esetében, de kórokozója az embert nem betegíti meg. A sertéspestis járványokat nehéz megfékezni, mivel nem létezik hatékony védőoltás ellene.