Akár százmilliárd forintos kár is lehet az aszály miatt
Az elnök szerint a kormánynak ezért azonnali intézkedéseket kell hoznia a károk enyhítésére. Jakab István úgy vélte, mindenekelőtt azt a 33 milliárd forintot kell visszaadni a gazdálkodóknak, amit válságkezelés címén elvettek az agrárköltségvetés nemzeti támogatási forrásaiból. A Magosz elnöke jelezte: az ország nagy részén az öntözés feltételei sincsenek meg, mivel az öntözőművek igen elhanyagolt állapotban vannak.
Felére csappanhat az őszi kalászos termés
Jakab István elmondta: az aszály miatt az őszi kalászosok termésmennyisége a tavalyinak csupán 50 százaléka lehet. Megemlítette, hogy a kukorica 30-40 százaléka ki sem kelt a szárazság miatt. Jakab István közölte: Magyarország megművelt területének jelenleg mintegy 8 százaléka öntözhető, azaz körülbelül 300 ezer hektár, ténylegesen azonban nem lehet megmondani, hogy mekkora területet is öntöznek Magyarországon.
Nem szolgáltatnak jól a vízgazdálkodási társulások
Az elnök nehezményezte, hogy a vízgazdálkodási társulások nem nyújtanak megfelelő szolgáltatást a gazdálkodóknak, pedig ők országosan és átlagosan 800 forintot fizetnek hektáronként a társulásoknak. Emellett az állam a törvényben előírt kötelezettségét sem teljesíti, mivel nem finanszírozza a társulások működései költségeinek felét – tette hozzá. Jakab István közölte: csupán az öntözés engedélyeztetése több mint százezer forintba kerül egy gazdálkodónak, ha 20 hektárt szeretne öntözni. Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója hozzátette: a vízgazdálkodási társulások működését szabályozó törvényt teljes mértékben újra kellene fogalmazni annak érdekében, hogy az megfeleljen a jelenlegi gazdálkodási követelményeknek. A szakember szerint mindenekelőtt az állam működést finanszírozó forrásait kellene garantálni a társulások számára.
Utolsó kapcsolódó hírek:
►Ukrajnában több gabona várható a korábban becsültnél ►Akár harmadával is kevesebb lehet a kalászos ►Kevesebb gabona lehet az idén az unióban ►Ukrajna: 21,4 millió tonna gabonaexport az idényben ►Gráf: idén is jó gabonatermés lehet Magyarországon ►Kevesebb lesz a gabona ►Irán lett a világ legnagyobb búzaimportőre
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.