Nemzetközi kapcsolatokkal lesz teljes a vidéki hálózat
A hálózat lényege, hogy ne csak az országon belül, hanem határokon túl is kapcsolatot teremtsen a vidékfejlesztés szereplői között. Példának okáért egy toszkánai borász és egy tokaji kollégája rengeteg hasznos információval segítheti egymást.
Magyarország éltanulónak számít
Hazánk éltanulónak számít a vidéki hálózat megteremtésében: az európai uniós tagállamok között az elsők egyikeként teremtette meg a vidéki szereplők és a vidékfejlesztésért dolgozó kormányzati szervek közös fórumát, amelyet amilyen hamar csak lehet, igyekeznek hozzákapcsolni a nemzetközi hálózathoz. A közösség valamennyi országában létrehoznak ugyanis egy hasonlóan szervezett információs hálót, amelynek eredményeképp nemcsak a nemzeti tapasztalatok hasznosulhatnak, hanem nemzetközivé válik az együttműködés – fejtette ki Pásztohy András főtitkár. Az egyes országokra rábízták, hogy miként hívják életre ezt a hálózatot, a lényeg, hogy Andalúziától a Dél-Alföldig, Kelet-Angliától Észak-Magyarországig, Normandiától Dél-Dunántúlig segíthessék egymást a vidék szereplői. A vidéki hálózat csak ezt követően érheti el valódi célját, teljesítheti 100 százalékosan a kiszabott feladatát.
Áramoltatni az információt
Ahhoz, hogy mindez ne csak elképzelés legyen, hanem valóban hatékonyan működjön is, nélkülözhetetlen az információáramlás megteremtése – szögezte le Pásztohy András -, ennek színtere a vidéki hálózat. Össze kell kapcsolni vállalkozót a vállalkozóval, önkormányzatot az önkormányzattal, de ugyancsak létre kell hozni kapcsolatokat a vállalkozók és az önkormányzatok, a civil szervezetek és az egyházak vagy éppen a civil szervezetek és a gazdálkodók között. Mindenki mindenkinek segíthet, a tapasztalatok, a helyes irány kijelölése az azonos és a más területeken tevékenykedőknek éppúgy jól jöhet. – A közösségfejlesztéssel lehet talán a legeredményesebben fokozni a hatékonyságot, s ha ezt nemcsak felismerjük, hanem át is ültetjük a gyakorlatba, akkor lényegesen előrébb juthatunk – szögezte le a főtitkár.
Mindenkit összekötni mindenkivel
A hálózat tehát mindenkit összeköt mindenkivel, akinek a vidékfejlesztéssel kapcsolata van. Ám nem kizárólag a helyi szereplőkről van szó. A kormányzat képviselőit is integrálják ebbe a szisztémába, sőt összekötik mindezt a nemzetközi hálózattal, az EU más tagországainak hasonló szerveződéseivel. A civil szervezetek, a gazdálkodók, a vállalkozók szintúgy könnyen segíthetik egymást a határokon átnyúló kapcsolatok megteremtése nyomán, hiszen ily módon megismerkedhetnek egymással és egymás tevékenységével azok, akik különböző országban, ám ugyanolyan területen dolgoznak. Például információt és tapasztalatot cserélhetnek a toszkánai vagy éppen veronai borászok tokaji vagy egri társaikkal, s ezáltal gyorsabban és eredményesebben fejleszthetnek.
Egymás eredményeire építeni
Így ugyanis nem kell mindenkinek minden apró részletet magának megtapasztalnia, hanem egymás eredményeire építhetnek. Hasonlóképpen ösztönözheti egymást az idegenforgalom több szereplője, függetlenül attól, hogy Dél-Itáliában, Dél-Spanyolországban, az egyik görög szigeten vagy éppen valamelyik magyarországi régióban keresi a kenyerét. Alapjaiban olyan ez, mint egy testvérvárosi kapcsolat, csak lényegesen gyakorlatorientáltabb és kiterjedtebb. S nem utolsó sorban piaci szempontokat szintúgy figyelembe vesz.
Több tárca is érdekelt
Ezt a párbeszédet itthon tavaly év végén indították el, s megalakult a hálózat tanácsa. Abban helyet kaptak az akciócsoportok küldöttei, azaz összesen 96 képviselője az egyes térségeknek. Ezen kívül az ÚMVP monitoring bizottságának tagjai képviseltetik magukat. Ők azok, akiknek feladata a vidékfejlesztési támogatások helyes és a céloknak megfelelő felhasználásának kontrollálása. A tanácsban helyet kaptak továbbá a Földművelésügyi Érdekegyeztető Tanács delegáltjai is. A tanács elnöksége véleményt formál, érdekeket egyeztet és javaslatot tesz. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumon kívül öt tárca érdekelt ebben: a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium, az Oktatási és Kulturális Minisztérium, illetve az Önkormányzati Minisztérium. A vidékfejlesztést bármennyire is érintő kérdésekben ki kell kérni az MNVH elnökségének véleményét, amely ezzel komoly alakító szereplőjévé vált a folyamatoknak.
Szépen fejlődő körzetek
Pásztohy András szerint a vidéki hálózat eredményessége nem konkrét számokban lesz mérhető, hanem abban, hogy azon vesszük észre magunkat: az Ormánság, a Zselicség vagy az ország más körzetei milyen szépen fejlődnek. Mindez már most megkezdődhet, hiszen az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében január 10-ig továbbított támogatási kérelmek jóváhagyását követően tavasszal kezdődhet meg az érdemi munka, pezsdül a vidékfejlesztés – emelte ki a főtitkár, aki szerint hamarosan megmozdul a tőke, és szebbé, vonzóbbá válnak a vidéki régiók, amelyek egyúttal telítettebbek lesznek szolgáltatásokkal is.
Készült az Európai Unió, a Magyar Köztársaság Kormánya és az ÚMVP irányító hatóságának támogatásával.
Kapcsolódó hírek:
►Társult hazai termelők támogatása ►Vállalkozásfejlesztés az Ipoly mentén ►Sok lehetőséget rejt az ifjúsági turizmus ►Takarékszövetkezeti kölcsön is segíti az ÚMVP-t ►Vidékfejlesztési gyorsmérleg ►Az Őrség sokakat vonz, mégis kevés a szálláshely ►Kozárdi rendezvények: fesztiválok és turizmusélénkítés ►Nagy lehetőségek a Cserhátalján ►Falu a városban – I. Európai LEADER Expo ►Aktív önkormányzatok Pest megyében ►Kutatói értékelés az ÚMVP-ről ►ÚMVP-források – jelentős érdeklődés a Balaton-felvidéken ►Vidéki rendezvények ÚMVP-támogatással ►Új lehetőség a borászoknak – a borturizmus fellendítése ►Az ÚMVP támogatási keret harmadáról már döntöttek ►A sikeres jövő kulcsa a mikrovállalkozások segítése ►Kulcsszavak: vidékfejlesztés, hálózat, LEADER, MNVH ►Ifjúsági turizmus fejlesztésére ÚMVP források ►A falusi turizmus új perspektívája – a borút ►LEADER: az összefogás művészete ►Forgács Barnabás: versenyképesség, versenyképesség… ►Projektmenedzselés felső fokon – Károly Róbert Főiskola ►Célkeresztben az idegenforgalom a Dél-Mátrában ►Vidékfejlesztés: ezernél több pályázat a Dél-Dunántúlon ►Megalakult az MNVH Tanácsa és Elnöksége ►Legközelebb áprilistól lehet beadni tanyabusz számlát ►Falubusz – ÚMVP-s segítség az egyik legkisebb falunak ►Népszerű a tanyabusz ►A pályázók értik az ÚMVP-t, nagy nehézség nem várható ►Idei összegzés az ÚMVP-ről ►Beinduló fejlesztések Észak-Pest megyében ►Kész Magyarország területfejlesztési értékelése ►Gráf: a vidékfejlesztési programok megvalósulnak ►Hektáronként 150-250 ezer forint ►Leader-program Szabolcsban►Újfajta hitelek a vidékfejlesztésre ►Október 18-tól pályázhatók a vidékfejlesztési programok ►Támogatással vásárolható tanyabuszok►Startolnak a vidékfejlesztési programok ►Brüsszel elfogadta a magyar vidékfejlesztési jelentést ►Vidéki rendezvényeket, falunapokat támogat az ÚMVP
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.