Glattfelder és Tabajdi vállvetve küzdenek a magyar állattenyésztőkért

Most például mindketten teljesen kiakadtak amiatt, mert az Európai Bizottság újrakezdte az agrár-szabadkereskedelmet biztosító, illetve a társulási megállapodás megkötésére irányuló tárgyalásokat a dél-amerikai, öszegezve: Mercosur országokkal – tájékoztatták az AGRARHASZON.HU-t a képviselők.

Glattfelder Béla egyenesen a dél-amerikai országok számára agrár-szabadkereskedelmet biztosító tárgyalások leállítását követelte az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottságának ülésén. Glattfelder emlékeztetett: május elején az Európai Bizottság úgy döntött, hogy újrakezdi a 2004-ben megszakadt, társulási megállapodás megkötésére irányuló tárgyalásokat a Mercosur országokkal. A megállapodás következtében az EU jelentős mértékben megnyitná piacait a dél-amerikai agrártermékek előtt. Ez jelentősen sértené az európai és magyar gazdák érdekét, hiszen a Mercosur tagja Brazília és Argentína, amelyek alacsony termelési költségeik miatt rendkívül versenyképes agrárexportőr országok.

Óriási felháborodás az Európai Parlamentben

A tárgyalások újrakezdésének híre óriási felháborodást váltott ki az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottságában – hívta fel a figyelmet Glattfelder Béla, aki éles hangú felszólalásban követelte, hogy az Európai Bizottság haladéktalanul állítsa le a tárgyalásokat. A magyar érdekekkel teljesen ellentétes a Mercosurral megkötendő megállapodás. Magyarországnak ezért már most egyértelművé kell tennie, hogy nem fog jóváhagyni semmilyen, a magyar gazdák számára előnytelen egyezményt – hangsúlyozta a képviselő.

Nehéz helyzetben a magyar állattenyésztés

A jelenleg is nehéz helyzetben lévő magyar állattenyésztés, különösen a baromfi- és sertéságazat nem lesz képes versenyezni az olcsó dél-amerikai importtal szemben. Míg a magyar gazdáknak óriási többletköltségeket okoz a világon a legmagasabb szintű európai élelmiszerbiztonsági, állategészségügyi és állatjóléti előírásoknak való megfelelés, brazil és argentin társaikra nem vonatkoznak hasonló szabályok – hangsúlyozta a képviselő. Hozzátette: az Európai Bizottság ráadásul a csatlakozásunk előtt, 1999-ben született tárgyalási mandátum alapján kezdte újra a tárgyalásokat. Elfogadhatatlan, hogy Brüsszel semmibe veszi a 27 tagállamból 12 érdekeit, és úgy tesz, mintha nem is történt volna meg a bővítés. „Az Európai Bizottságnak haladéktalanul fel kellene függesztenie a tárgyalásokat és új mandátumot kell kérnie az immár mind a 27 tagállam képviselőjét tartalmazó Tanácstól” – nyilatkozta Glattfelder Béla. A néppárti politikus szerint a Mercosurral megkötendő szabadkereskedelmi megállapodás környezetvédelmi szempontból is elfogadhatatlan. A dél-amerikai agrárexport növekedése jelentős környezetpusztítással járna. Brazília ugyanis érdemben csak erdőirtással tudja növelni mezőgazdasági termelését. Az esőerdők további pusztulása óriási mértékű többlet CO2-kibocsátást okozna, és felgyorsítaná a klímaváltozást.

Tabajdi sem akar áldozatot

Nem áldozhatjuk fel az európai mezőgazdaságot a szabadkereskedelmi tárgyalásokon – tájékoztatott a Mercosur tárgyalások kapcsán Tabajdi Csaba, a szocialista delegáció vezetője. Szerinte is elfogadhatatlan, hogy az Európai Unió 20 tagállama, köztük Magyarország határozott tiltakozása ellenére 2010. május 4-én az Európai Bizottság újraindította a szabadkereskedelmi tárgyalásokat a Mercosurral. „A Bizottság által követett stratégia veszélyeztetné az európai mezőgazdasági szektort, mivel az élelmiszerekre és a mezőgazdasági termelésre vonatkozó uniós normáknál jóval kevésbé szigorú szabályozás van hatályban a dél-amerikai országokban. Ez kettős problémát vet fel. Egyfelől veszélyezteti az európai élelmiszerbiztonságot. Másrészt, a szigorú európai normák betartása miatt az európai, köztük a magyar termelők súlyos versenyhátrányban vannak a dél-amerikai gazdaságokkal szemben” -  hangsúlyozta Tabajdi Csaba az Európai Parlament Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottságának ülésén. Felhívta a figyelmet arra, hogy a nagyobb birtoktestek, a kedvezőbb klimatikus viszonyok, a munkások érdekvédelmének teljes hiánya, valamint az a tény, hogy gyakorlatilag hiányzik a környezetvédelmi és állatjóléti szabályozás a Mercosur területén, akadályozza az egyenlő feltételeket biztosító gazdasági együttműködést. A megfelelő körültekintés nélkül megkötött esetleges egyezmény elsősorban a hústermelő szektort érintené hátrányosan, de a zöldség-gyümölcs, a kukorica, a bioetanol, valamint a méz és a tejtermékek sem tudnák felvenni a versenyt az olcsóbb, azonban jellemzően gyengébb minőségű tengerentúli importtal – mondta a magyar szocialista delegáció vezetője.

A magyar agrárszektor további piacot veszítene

Tabajdi szerint a Mercosur országok csak a magas hozzáadott értékkel rendelkező európai termékek esetében jelentenek reális piacot az európai mezőgazdaságnak, például az értékesebb, eredetvédett borok esetében. A magyar agrárszektor azonban -  melyre továbbra sem épül európai szinten is versenyképes modern feldolgozóipar – további piacokat veszítene. Tabajdi Csaba elmondta, hogy a legnagyobb felháborodást az Európai Bizottság elnöke által követett eljárás váltotta ki. Senki nem vitatja, hogy a kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokra a Mercosurral folytatott kölcsönös együttműködésekre szükség van. Az Európai Bizottság azonban csak a 27 uniós tagállam és az Európai Parlament teljes bevonása és tájékoztatása mellett folytathatja a tárgyalásokat. „Körültekintően kell eljárnunk, különösen annak fényében, hogy hamarosan a Hugo Chavez által vezetett Venezuela is a Mercosur tagjává válhat. Az Európai Bizottság által javasolt társult viszony kialakítása (amely a szokásos szabadkereskedelmi megállapodásnál szorosabb együttműködési forma) ebben az esetben a gazdasági-, kereskedelmi problémákon túl komoly politikai nehézségekhez is vezethet” – tette hozzá az európai parlamenti képviselő.

Vélemény, hozzászólás?