Uniós agrárminiszteri tanácskozás Litvániában a családi gazdálkodásról

A családi gazdálkodás helyzetével összefüggő kérdések megvitatása volt a fő téma az EU agrárminiszterek informális tanácskozásán Litvániában – közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM).

A hétfőn és kedden tartott vilniusi megbeszélésen Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter elmondta:  Magyarországon, a Nemzeti Vidékstratégiában a családi gazdálkodók támogatása kiemelt helyet foglal el. Ennek alátámasztására megemlítette a Tanyafejlesztési Programot, valamint a falugazdász hálózatot.

Emellett további konkrét példákkal illusztrálta a helyi termelés és a rövid élelmiszerlánc előnyeinek érvényesülését elősegítő magyar intézkedéseket. Így tájékoztatta kollégáit a helyi piacok létesítéséről, illetve a kistermelők tevékenységét segítő, kistermelői rendeletről.

Ez a családi gazdálkodók számára is megkönnyíti a termelés, feldolgozás és értékesítés feltételeit. Megemlítette továbbá a Mintamenza Programot, amelynek keretében a közbeszerzési törvény módosítása révén lehetővé vált a helyben termelt élelmiszereknek a közétkeztetésben történő értékesítése.

A fiatal családi gazdálkodókra vonatkozóan pedig azt ismertette, hogy Magyarországon az utóbbi években 3300 fiatal gazda kapott támogatást, segítve őket az indulás kezdeti nehéz időszakában. A gazdaságátadási támogatás szintén fontos hozzájárulás a generációváltáshoz.

Fazekas Sándor javasolta egy komplex uniós és nemzeti intézkedés-csomag kidolgozását a családi gazdálkodók számára. Ennek fontos eleme, hogy csökkenjenek az adminisztratív terhek, valamint új állami támogatási konstrukciók kialakítása: például kedvezményes hitelek, hitelgarancia, vagy adó
és járulékkedvezmény, valamint a szaktanácsadás támogatása.

A földhöz való jutás kapcsán a magyar miniszter megemlítette, hogy a 2013-ban elfogadott új magyar földtörvény a kisebb gazdaságok, így többek között a családi gazdaságok megerősítését is célul tűzte ki, a birtokméret maximalizálása révén. A „Földet a gazdáknak” program keretében az elmúlt években több mint 1500 családi gazdálkodó jutott, átlagosan gazdálkodónként mintegy 20 hektár földhöz.

Fazekas Sándor bejelentette, hogy tekintettel arra, hogy az ENSZ 2014-et a Családi Gazdálkodás Nemzetközi Évének nyilvánította, a FAO-val együttműködve Magyarország Budapesten rendezi meg ennek nyitóeseményét, Világfórum és Expo néven, 2014. március 4-7. között.

A tanácskozás után Fazekas Sándor több kétoldalú megbeszélést folytatott miniszter kollegáival, valamint több szakmai szervezet – így a Copa-Cogeca, az ELO es a CEJA – képviselőivel. Fazekas Sándor Vilniusban részt vett és köszöntőt mondott a Magyar Nagykövetség által szervezett borpromóciós rendezvényen. A magyar és a litván kormány közötti együttműködés eredményeként a litván elnökség öt kiemelt eseményén magyar borokat szolgálnak fel.

A kormany.hu emlékeztet: az európai mezőgazdaságban a meghatározó gazdálkodási modell a családi gazdálkodás. Ennek a modellnek a hozzájárulása a mezőgazdasági termelés fenntarthatóságához vitathatatlan, elsősorban a természeti környezet megóvása és a vidéki foglalkoztatásban játszott szerepe miatt. De gazdasági szempontból, a fenntarthatóság és a versenyképesség érdekében is fontos, hogy a megfelelő feltételek biztosítása révén a piac stabil szereplőjévé váljon ez a gazdálkodási forma.

Az ENSZ 2014-et a Családi Gazdálkodás Nemzetközi Évének nyilvánította. Ez is aktualitást adott az uniós agrárminiszterek témaválasztásának. Az EU agrárminiszterek ebben a témában osztották meg nézeteiket, cserélték ki véleményüket és tapasztalataikat a legjobb gyakorlatokról.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.