Már biztos: lesz népszavazás Svájc aranytartalékáról!
A svájci kancellária hitelesítette azt a 106 052 aláírást, ami ahhoz kellett, hogy népszavazáson dönthessék el, hogy a zürichi jegybank hazahozassa-e 1040 tonnás aranytartalékát, egyúttal rögzítsék az alkotmányban, hogy a Swiss National Bank köteles eszközeinek egyötödét aranyban tartani.
A Conclude Zrt. tájékoztatása szerint ez a jelenlegi szint duplája, s az 1040 tonnás kereslet az arany jelentős áremelkedéséhez vezethet. A svájci népszavazás pikantériája, hogy annak sikere esetén tulajdonképpen csak visszaállna az egy évtizeddel korábbi helyzet. A Swiss National Bank ugyanis 1999-ben még 2590 tonnás aranytartalékkal rendelkezett, amit a Nemzetközi Valutaalap nyomására faragott le fokozatosan 1040 tonnára. Erősen kérdéses azonban, a zürichi jegybank képes lesz-e megfelelni az esetleges aranyvételi kötelezettségének.
Amellett, hogy vészesen fogynak a Föld aranykészletei, az utóbbi időben széles körben elterjedt a pletyka, miszerint az aranytartalékokat őrző intézmények fizikailag nem rendelkeznek annyi sárga nemesfémmel, mint amilyen értéken azokat a kimutatásaikban szerepeltetik. Emiatt az aranytartalékkal rendelkező országok attól tartanak, ha a tulajdonosok elkezdik kivenni tartalékaikat, akkor az utolsóként ébredőknek már nem jut belőlük.
A világ vezető aranycégeit tanácsaival ellátó Keith M. Barron – akinek jelentős szerepe volt az elmúlt negyedszázad egyik legnagyobb, 13,7 millió unciás aranyfelfedezésében – azt állítja, az arany és az ezüst vezető nagykereskedője, a London Bullion Market Association (LBMA) már nem képes kielégíteni a fizikaiarany-igényeket, miközben információi szerint a holland ABN Amro, a kanadai Scotiabank és a svájci UBS már ki is fogyott a sárga nemesfémből. Ciprus bejelentése, miszerint az IMF és az Európai Bizottság 10 milliárd eurós mentőcsomagja elnyerése feltételeként 10 tonnát értékesít 13,9 tonnás aranytartalékából csak kis mértékben növelheti a szűkös kínálatot. Már ha fizikailag megvan az arany – veti fel Baron, szerinte ugyanis az már vagy hússzorosan el van zálogosítva. Ez azt jelentené, hogy nincs is mit eladniuk a ciprusiaknak. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Németország 7 évet adott a 3391,3 tonnás aranytartalékából a feltételezések szerint mintegy 1400 tonnát őrző USÁ-nak, hogy abból 300 tonnát visszaszolgáltasson a Bundesbankhoz.
Forrás: Conclude Zrt.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.