„A siker záloga a vállalkozói teljesítmény”

Tizennegyedik alkalommal rendezte meg a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) a Vállalkozók Napját.
„A nemzetgazdaság lelkét jelentik azok a vállalkozók, akikkel most együtt lehetek” – mondta el a Vállalkozók Napja alkalmából rendezett ünnepségen Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára. A budapesti Művészetek Palotájában már tizennegyedik alkalommal megrendezett eseményen a politikus hozzátette: ez a kormány filozófiáját, gazdaságpolitikájának alapvetését jelenti. Magyarország ugyanis felismerte, hogy a válságot a régi eszközökkel nem lehet legyőzni, a kivezető utat a „munka, a sok munka” jelenti. A siker záloga Szijjártó Péter szerint a vállalkozói teljesítmény. A magánszférában foglalkoztatottak 75 százalékának a magyar kis- és közepes vállalkozások adnak munkát. Szorgalmuk, termékeik minősége pedig a legfőbb vonzerő azoknak a nemzetközi vállalkozásoknak a szemében, amelyek azt mérlegelik, hol telepedjenek le, hol hozzák létre munkahelyek ezreit – fogalmazott az államtitkár.
Szijjártó ezért kiemelte az említett nagy cégekkel kötött stratégiai megállapodások szerepét is. Mint mondta, ezekben arra koncentrálnak, hogy a nagy nemzetközi cégek beszállítói között minél nagyobb arányban legyenek magyar vállalkozások, és hogy profitjukat minél nagyobb arányban fektessék be hazánkban, ami arról is szól, miként tudnak együttműködni az itteni cégekkel.
A politikus kiemelte: a magyarországi kkv-k adják a kivitel húsz százalékát, ami komoly fejlődési lehetőséget jelent. Ma 2500-3000 a külpiacokon kormányzati segítséggel jelen lévő magyar cég van, a kormány célja ennek a számnak a növelése. Ehhez járulhat hozzá a kereskedőházak rendszere is – hangsúlyozta.
Czomba Csaba, a VOSZ soros elnöke köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet: a kis- és középvállalkozások ma napi gondokkal küzdenek, felélték forrásaikat, így többségüknél az egyetlen cél a túlélés. Üdvözölte azt, hogy a kormány szándéka a vállalkozások megmentése. Szerinte ehhez feltőkésítésükre van szükség, ami ugyanolyan érdek, mint az önkormányzatok megmentése.
„Mint vállalkozó büszke vagyok arra, hogy ennyi példakép van” – mondta beszédében Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke. Az üzletember azonban súlyos problémának nevezte, hogy ma kevés a vállalkozó. Ennek hátterében szerinte a tőkehiány áll, amely meggátolja az uniós források lehívását is. Demján ezért elmondta: javasolni fogják, hogy a kormány vállaljon kamatgaranciát a céges hitelekre. További elvárásként arról beszélt, a termelő cégeket kedvezőbb adózási feltételekkel is segíteni kellene.

Vélemény, hozzászólás?