Gazdálkodói kézikönyv a kölcsönös megfeleltetésről
Idén év elejétől a közösségi agrártámogatások jelentős része, mintegy 300-350 milliárd forint maradéktalanul csak azoknak a gazdálkodóknak fizethető ki, akik betartják a környezetvédelem, a természetvédelem, az élelmiszerbiztonság, valamint az állatvédelem alapvető követelményeit, továbbá az általuk megművelt területeket megfelelő állapotban tartják. Ennek a szakmai feltételrendszernek a jogi kategóriája a kölcsönös megfeleltetés.
A KAP reform egyik eleme
Az Európai Unió ezt a szabályrendszert a Közös Agrárpolitika reformja egyik meghatározó elemének tekinti. A kölcsönös megfeleltetés betartandó szakmai előírások és követelmények összessége, illetve az ezekhez kapcsolódó ellenőrzési és szankciórendszert is magában foglalja. A jogszabályokban foglalt gazdálkodási követelményeket 18 jogi norma alapján kell alkalmazni, továbbá ehhez társul még a helyes mezőgazdasági és környezeti állapot biztosításának gyakorlata is.
Meghatározott ütemezés
A jogszabályban foglalt gazdasági követelmények érintik a természet- és környezetvédelmet, a köz-, az állat- és a növényegészségügyet, valamint az állatjóléti követelményeket is, különös tekintettel az állatok kíméletére. Az egyes követelményeket rögzítő előírások bevezetését meghatározott ütemezés szerint kell végrehajtani. A bevezetést ez év január 1-jétől kell megkezdeni. A természet- és környezetvédelmi, továbbá az állatjelölési és nyilvántartási követelményeket kell ez év elejétől végrehajtani; az élelmiszerbiztonsági, köz-, állat- és növény-egészségügyi követelményeket 2011. január 1-jétől kell bevezetni, míg az állatjóléti követelményeket 2013. január 1-jétől kell alkalmazni. A helyes mezőgazdasági és környezeti állapotra vonatkozó előírások pedig már 2004 elejétől érvényben vannak.
Nem elsődleges cél a szankció
A kölcsönös megfeleltetés bevezetésének célja, hogy segítséget nyújtson a fenntarthatóbb gazdálkodáshoz, és jobban összhangba hozza a Közös Agrárpolitikát (KAP) az uniós fogyasztók és adófizetők elvárásaival. Ezért kiemelten fontos a gazdálkodók megfelelő és részletes tájékoztatása e kérdéskörben.
Az információk átadása, illetve megszerzése olyan igény, amely minden gazdasági szereplő számára fontos, annak érdekében, hogy az esetleges szankciókat minimális szintre lehessen szorítani. Különös tekintettel arra, hogy az előírások alkalmazásának nem elsődleges célja a szankcionálás, hanem inkább azok betartatásának ösztönzése, elérése a kívánatos.
Annak érdekében, hogy minden érintett közvetlenül is megismerhesse a részletes követelményeket és előírásokat, valamint azok alkalmazásához hasznos tanácsokat is kapjon, és a támogatásokhoz minél teljesebb mértékben hozzá tudjon jutni, tájékoztató füzetet készítettek a szakemberek és ezt eljuttatják minden érintett gazdálkodóhoz.
Készült az Európai Unió, a Magyar Köztársaság Kormánya és az ÚMVP irányító hatóságának támogatásával.
Kapcsolódó hírek:
►Az összetartozást erősítik a vidéki rendezvények ►Nemzetközi kapcsolatokkal lesz teljes a vidéki hálózat ►Társult hazai termelők támogatása ►Vállalkozásfejlesztés az Ipoly mentén ►Sok lehetőséget rejt az ifjúsági turizmus ►Takarékszövetkezeti kölcsön is segíti az ÚMVP-t ►Vidékfejlesztési gyorsmérleg ►Az Őrség sokakat vonz, mégis kevés a szálláshely ►Kozárdi rendezvények: fesztiválok és turizmusélénkítés ►Nagy lehetőségek a Cserhátalján ►Falu a városban – I. Európai LEADER Expo ►Aktív önkormányzatok Pest megyében ►Kutatói értékelés az ÚMVP-ről ►ÚMVP-források – jelentős érdeklődés a Balaton-felvidéken ►Vidéki rendezvények ÚMVP-támogatással ►Új lehetőség a borászoknak – a borturizmus fellendítése ►Az ÚMVP támogatási keret harmadáról már döntöttek ►A sikeres jövő kulcsa a mikrovállalkozások segítése ►Kulcsszavak: vidékfejlesztés, hálózat, LEADER, MNVH ►Ifjúsági turizmus fejlesztésére ÚMVP források ►A falusi turizmus új perspektívája – a borút ►LEADER: az összefogás művészete ►Forgács Barnabás: versenyképesség, versenyképesség… ►Projektmenedzselés felső fokon – Károly Róbert Főiskola ►Célkeresztben az idegenforgalom a Dél-Mátrában ►Vidékfejlesztés: ezernél több pályázat a Dél-Dunántúlon ►Megalakult az MNVH Tanácsa és Elnöksége ►Legközelebb áprilistól lehet beadni tanyabusz számlát ►Falubusz – ÚMVP-s segítség az egyik legkisebb falunak ►Népszerű a tanyabusz ►A pályázók értik az ÚMVP-t, nagy nehézség nem várható ►Idei összegzés az ÚMVP-ről ►Beinduló fejlesztések Észak-Pest megyében ►Kész Magyarország területfejlesztési értékelése ►Gráf: a vidékfejlesztési programok megvalósulnak ►Hektáronként 150-250 ezer forint ►Leader-program Szabolcsban►Újfajta hitelek a vidékfejlesztésre ►Október 18-tól pályázhatók a vidékfejlesztési programok ►Támogatással vásárolható tanyabuszok►Startolnak a vidékfejlesztési programok ►Brüsszel elfogadta a magyar vidékfejlesztési jelentést ►Vidéki rendezvényeket, falunapokat támogat az ÚMVP
Gazdálkodói kézikönyv a kölcsönös megfeleltetésről
A Gazdálkodói kézikönyv a kölcsönös megfeleltetésről tartalmazza részletes követelményeket és előírásokat, alkalmazásukhoz hasznos tanácsokat is ad. Az információk átadása, illet
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.